کامپیوتر و تجهیزات جانبیلوازم دیجیتال

تفاوت پرینترهای جوهرافشان ولیزری + همراه با معایب و مزایا (آپدیت 2022)

تفاوت پرینترهای جوهرافشان ولیزری ، امروزه انواع مختلفی از پرینتر ها در بازار وجود دارند، همچون پرینتر سوزنی، پرینتر جوهرافشان، پرینتر خطی و یا پرینترلیزری. در وحله اول ممکن است شما کمی برای انتخاب بین این پرینتر ها دچار سردرگمی شوید اما نگران نباشید ما در این مقاله از وب سایت رومگ، به شما برای رسیدن به مدل ایده آل پرینتر خود کمک می کنیم. در ادامه شما میتوانید مقاله بهترین لپتاپ اپل را مشاهده و محصولات را بررسی نموده و بهترین محصول را خریداری نمائید . لپ تاپ های اپل با فناوری پیشرفته ای که دارند شما می تواند در هر زمان به پرینترهای لیزری و جوهر افشان متصل شده و فعالیت های خود را انجام دهید .

تفاوت پرینترهای جوهرافشان ولیزری
تفاوت پرینترهای جوهرافشان ولیزری

وجه تمایز بین پرینتر های جوهرافشان با پرینتر های لیزری

در دنیای امروز ما پرینتر ها نقش بسیار مهمی در پیشبرد زندگی ما دارند. پرینتر های جوهرافشان و لیزری، دو نوع پرکاربرد پرینتر های موجود در بازار هستند که در ادامه می خواهیم به برخی از ویژگی های این پرینتر ها از جمله نوع چاپ، تعداد چاپ، ابعاد و یا اندازه دستگاه، و زمان مورد نیاز برای شارژ مجدد و… اشاره کنیم.

حال باید در یابیم که کدام یک از این دو نوع بریا ما بهتر است ؟ پرینتر جوهرافشان یا پرینتر لیزری؟ در ادامه به بررسی این دو نوع پرکاربر در پرینتر ها می پردازیم.

تفاوت پرینترهای جوهرافشان ولیزری (پرینتر جوهرافشان)

ساز و کار پرینتر جوهرافشان بر اساس کارتریج است، که حکم منبع رنگ را برای این نوع پرینتر دارد. چندین افشانه در ابعاد کوچک که در کارتریج قرار دارند، به شکل نقطه مانند رنگ را بر روی کاغذ پخش کرده، که البته این نقطه نقطه ها، که اغلب بسیار ریز هستند، با چشم قابل تشخیص نیستند.

پرینتر جوهرافشان
پرینتر جوهرافشان

پرینتر های جوهر افشان، در دو نوع صنعتی و خانگی تولید می شوند.در مدل صنعتی به جای این که هد حرکت کند، ثابت است و این کاغذ ها هستند که در امتداد پرینتر حرکت می کنند، تا مطلب مورد نظر بر روی آنها چاپ شود. در نوع پرینتر های جوهرافشان خانگی نیز برعکس نمونه صنعتی آن، کاغذ ثابت و هد با تحرک، مطلب را بر روی کاغذ چاپ می کند. البته لازم به ذکر است که شیوه چاپ درپرینتر های جوهرافشان با یکدیگر متفاوت است. در برخی به وسیله ی جریان الکتریکی و در برخی به وسیله ی حباب حرارتی فرآیند چاپ صورت می پذیرد.

در تمایز بین پرینتر جوهرافشان و پرینتر لیزری می توان به وزن و ابعاد آن ها نیز اشاره کرد. در پرینتر های لیزری به دلیل ابعاد و وزن نسبتا بزرگتر و سنگین تری که نسبت به هم خوانواده ی جوهر افشان خود دارند، جا به جایی آن ها به مراتب سخت تر است.

اگر شما به دنبال چاپ یک تصویر با کیفیت هستید در انتخاب بین این دو نوع بهتر است سراغ پرینتر های جوهرافشان بروید. زیرا بسیاری از افراد صاحب نظر در حوزه کامپیوتر و تجهیزات جانبی پرینترهای جوهرافشان را بهتر از نوع لیزری آن می دانند. در ادامه به برخی از مهم ترین مزایای پرینتر های جوهرافشان نسبت به پرینتر های لیزری می پردازیم:

برخی از مزایای پرینتر های جوهر افشان

 • مناسب بودن قیمت پرینتر های جوهرافشان
 • ابعاد و وزن بسیار مناسب
 • قابلیت بهره گیری از انواع کاغذ برای چاپ
 • مدت زمان فرآیند آماده سازی پیش از چاپ پرینتر های جوهرافشان تا حدودی مناسب است.
 • قیمت مناسب تر نسبت به هم خانواده های دیگرش.
 • در مصارف سنگین چاپ همانند چاپ عکس ها، پرینتر های جوهرافشان مناسب اند.
 • ترکیب کردن رنگ ها در فرآیند چاپ خوب می باشد.

از جمله معایب پرینتر های جوهرافشان

 • در مصارف صنعتی و تعداد چاپ بسیار بالا این نوع از پرینتر مناسب نیست.
 • عملکرد این نوع از پرینتر ها بسیار آهسته می باشد.
 • در هنگام تنظیف یا تمیز جوهر کارتریج، باعث هدر رفت مقدار زیادی جوهر می شوید.
 • به دلیل بهره گیری این مدل از پرینتر از جوهر مایع، امکان پخش شدن و یا پاک شدن مطالب یا تصاویر در حال چاپ وجود دارد و دور از انتظار نیست.
 • در اعداد بالا در چاپ یقینا پرینتر های جوهر افشان در زمینه سرعت چاپ شما را راضی نگه نمی دارد.

پرینتر لیزری

اگر به دنبال یک پرینتر با کیفیت در زمینه چاپ بر روی کاغذ که در مراکز تخصصی از آن استفاده می شود، هستید پرینتر های لیزری آن چیزی است که شما به احتیاج دارید. بر خلاف پرینتر های جوهرافشان، این مدل از پرینتر، دارای یک استوانه چرخنده می باشد که الکتریسیته ساکن تولید می کند.با مشاهده دیگر مقالات لوازم دیجیتال می توانید با خیال راحت محصولات را بررسی و بهترین را برای خود تهیه کنید

پرینتر لیزری
پرینتر لیزری

به وسیله اشعه ی بسیار نازک لیزر که به استوانه تابیده می شود، در یک صفحه متشکل از بار های مثبت و منفی متن ها و کلمات مورد نظر شما تشکیل می شود. صفحه اشاره شده با یک ماده معروف به تونر ( Tuner )، هم پوشانی می شود. به دلیل مثبت بودن بار این ماده، در نقاطی از صفحه که بار منفی وجود دارد، جذب می شود. آن گاه با جا به جایی کاغذ از روی پرینتر لیزری، تصاویر یا متون شکل می گیرند. در اینجا است که غلتک های بسیار داغ به میدان می آیند تا با سوزاندن پودر بر روی کاغذ مورد نظر، روند چاپ را دائمی بکنند.

چند نمونه از مزایای پرینتر لیزری

 • قدرت بالا در چاپ به همراه سرعت بالا.
 • در تعداد ها بالا در چاپ به طرز چشمگیری کاربردی تر از سایر پرینتر هاست.
 • مطالبی که توسط پرینتر لیزری در کاغذ به چاپ رسیده اند، بسیار عالی و کم نقص هستند.
 • خرابی این نوع از پرینتر ها، بسیار کم است و تسهیل در فرآیند نگهداری این نوع از پرینتر ها باعث شده بتوان آن را به شکل طولانی نگهداری کرد.
 • مواد مصرفی پرینتر لیزری هزینه بالایی ندارد.

از جمله معایب پرینتر لیزری

یک عیب بزرگ این نوع از پرینتر ها نسبت به هم خوانواده جوهرافشان خود، بازه زمانی زیاد فرآیند پیش از چاپ می باشد. این بازه در پرینتر های لیزری بسیار بیشتر از پرینتر های جوهرافشان می باشد.

 • قیمت این نوع از پرینتر ها به نسبت سایر کمی بیش تر است.
 • بازه زمانی زیاد پیش از آماده سازی پرینتر های لیزری.
 • اگر دچار نشتی تونر شوید، بسیار برای شما سخت تمام می شود و البته وقت گیر!
 • ابعاد بزرگ و وزنی به مراتب از سایر سنگین تر پرینتر های لیزری.

وجه تمایز پرینتر لیزری با پرینتر جوهرافشان در موضوع هزینه های جانبی

اگر به دنبال یک پرینتر با قیمت پایین تر هستید، پرینتر جوهرافشان برای شما مناسب است، اما از نکات بسیار حائز اهمیت در باب خرید پرینتر ها، برآورد هزینه های جانبی در جهت تعمیر و خرید اقلام و مواد مورد نیاز پرینتر می باشد. زیرا که شما با استفاده مداوم از پرینتر، باید هر چند وقت یکبار، قطعات مصرفی را تعویض کنید. جالب است بدانید که هزینه چاپ با یک پرینتر لیزری بسیار پایین تر از نمونه جوهرافشان آن است.

اگر شما تنها برای چاپ چند ورق دارای مطلب سیاه و سفید و یا چاپ چند عکس در هفته قصد خرید پرینتر را دارید، آن چنان متحمل هزینه های گزاف نخواهید شد. در بحث پرینتر های جوهر افشان باید بگوییم که کارتریج این پرینتر ها بسیار سریع تر از آنچه فکر می کنید خراب می شوند. حتی گاها شما بعد از چند مدت باید به کلی کارتریج آن ها را تعویض کنید. اما این هزینه جانبی برای پرینتر های لیزری بسیار از پرینتر های جوهر افشان پایین تر می باشد.

وجه تمایز در کیفیت و سرعت چاپ در پرینتر های جوهرافشان با نمونه لیزری

در مبحث کیفیت، یقینا این پرینتر های لیزری هستند که گوی رقابت را از سایر پرینتر ها می ربایند. در متون سیاه و سفید، چاپگر های لیزری بسیار بهتر از سایر پرینتر ها هم از لحاظ سرعت و هم از لحاظ کیفیت، عمل می کنند.

در هر دقیقه در حدود 20 کاغذ در پرینترهای لیزری چاپ می شوند، که بسیار بیشتر از نمونه جوهر افشان آن می باشد.

لازم به ذکر است عملکرد پرینتر های جوهرافشان در زمینه ی چاپ تصاویر وبا نمودار، به مراتب از پرینتر های لیزری بهتری دارد. در پرینتر های رنگی میانگین سرعت چاپ در حدود 6 صفحه در دقیقه می باشد. پرینتر های لیزری در زمینه چاپ سیاه و سفید از نمونه دیگر بهتر عمل می کنند.

سوالات متداول

 • جوهر افششان یا لیزری ؟

اگر به منظور چاپ عکس و یا تصاویر می خواهید پرینتر تهیه کنید؛ بهتر است سر وقت نمونه های جوهرافشان پرینتر ها بروید؛ اگر برای چاپ متون و مطالب سیاه و سفید می خواهید پرینتر تهیه کنید، بهتر است سراغ پرینتر لیزری بروید.

 • برای مصارف خانگی کدام پرینتر را پیشنهاد کنیم؟

بهتر است از نمونه لیزری در مصارف خانگی بهره بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله از مجله رومگ سعی شد تا مهم ترین نکات در باب کامپیوتر و تجهیزات جانبی تفاوت پرینتر های جوهرافشان و لیزری بپرازیم. گفته شد که برای چاپ عکس بهتر است که به سراغ پرینتر جوهر افشان بروید. اما اگر منظور شما از جهت خریداری پرینتر، چاپ متون و اسناد است منطقی است که به سراغ پرینتر های لیزری بروید؛ تا هم هزینه جانبی به مراتب کم تری نسبت به دیگر نمونه پرینتر بپردازید و هم سرعت مناسب تری در چاپ را درک کنید.

امیدورایم که در این مقاله از وب سایت رومگ، توانسته باشیم هرچه بیشتر تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری را در گروه لوازم دیجیتال به دیدگان شما رسانده باشیم..

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا