کامپیوتر و تجهیزات جانبیلوازم دیجیتال

بهترین وب کم های مخصوص لپ تاپ و کامپیوتر

در بازار ایران

گجت وب کم در واقع یک دوربین فیلمبرداری که به رایانه های شخصی متصل و به اینترنت وارد می شود تا تصاویر آن توسط کاربران اینترنت قابل مشاهده باشد. پس از وقوع بحران جهانی کرونا این وسیله کوچک اما کاربردی به یکی از اقلام بسیار ضروری مبدل شد زیرا در تمامی کلاس های انلاین، جلسات کاری و یا برای تولید محتوا در باره تمامی موضوعات، وب کم حرف اول را میزند. این محصول همانند تمامی محصولات حوزه تکنولوژی برند های متنوعی دارد، اما بهترین وب کم لپ تاپ ، کامپیوتر و تجهیزات جانبی کدام است؟ اگر قصد خرید این محصول را دارید این مطلب را تا انتها بخوانید.

راهنمای خرید بهترین وب کم

برای خرید ابتدا باید با مفهوم . کاربرد وب کم آشنا شویم. وب کم از ترکیب دو کلمه (وب) به معنای اینترنت و (کم) که مخفف شده دوربین است تشکیل شده. اکثر رایانه های رومیزی از قبیل لپ تاپ و کامپیوتر، به طور پیشفرض دارای وب کم هستند اما بدلیل کیفیت پایین و ضعف، نمی توانند پاسخگوی نیاز مردم باشند. وب کم های جانبی در حکم همان عصای موسی برای آنهاست ! در ادامه چند عامل مهم را در باره بهترین وب کم ها بررسی میکنیم.

وضوح و نرخ فریم دوربین

از مهمترین عوامل برای تعیین لوازم دیجیتال و شاخص برای بهترین وب کم ها، فریم ریت و رزولوشن تصویر آنهاست. رزولوشن P 1080 یک رزولوشن استاندارد برای وب کم هاست اما بهترین وب کم ها که هم برای استریم کردن باری یا کنفرانس های انلاین و یا جلسات کاری بسیار مناسب هستند از کیفیت 4K پشتیبانی میکنند.

وضوح تصاویر یا (resolution) ار مهم ترین ارکان یک وب کم عالی برای تمامی موارد استفاده می باشد. یکی از نکات حائز اهمیت درباره وب کم های 4k این است که در آنها می توان با حفظ کیفیت ویدیوی مورد نظر، انداره فریم آن را نیز کاهش داد.

رکن دیگر فریم ریت (frame rate) است. هر چه تعداد فریم های گرفته شده در ثانیه در یک ویدیو بیشتر باشد، کیفیت تصاویر ویدیوی مورد نظر بیشتر است. در بخش مشخصات دروبین ها شما می توانید این عامل را به شکل کلمه انگلیسی fps  مشاهده کنید.اکثر وب کم هایی که شرکت ها به مردم ارائه میدهند، در آنها به قابلیت های زوم وضبط ویدیو و همچنین برد وب کم توجه میکنند.

لنز شیشه ای یا پلاستیکی ؟

لنز شیشه ای یا پلاستیکی ؟

از عواملی که یک وب کم خوب را از سایر وب کم ها متمایز می سازد، شیشه ای بودن لنز آن است. لنز های شیشه ای نسبت به هم خانواده پلاستیکی شان، به مراتب واضح تر وبهتر کار میکنند. به طور معمول بهترین وب کم ها، از لنز های شیشه ای ساخنه شده اند. بیشتر وب کم ها با لنز شیشه ای وضوح بالاتر از 1080p دارند و معمولا از نمونه پلاتسکی شان گران ترند!!!!

حسگر های تصویر

اگر میخواهید یک وب کم خوب را بشناسید باید بدانید که محصولات لوازم دیجیتال به طور کلی دو نوع حسگر در بین وب کم های بازار موجود است، ((CMOS و (CCD). حسگر CMOS چیزی در حدود 10 برابر قوی تر از CCD است اما حسگر CCD در نور کم دید بهتری نسبت به چشم انسان دارد. بر این اساس نور زیاد دیگر در تصویر برداری ضروری نیست.

ویژگی لنز نقش اساسی در شناخت بهترین وب کم

تشخیص هوشمند نور

لنز همان میزان مهم است که سنسور ها در وب کم مهم هستند. از اینرو هرچه نور بیشتر به حسگر ها وسنسور برسد تصویر با کیفیت تری ضبط می شود، البته اگر این روشنایی در زاویه درستی قرار گرفته باشد. لنز ها بطور کلی در وب کم ها، مسئولیت کنترل شدت نوری که به سنسور ها می تابد را دارد. برخی از لنز ها قابلیت این را دارند که بصورت خودکار میزان نور ورودی به سنسور ها را کنترل کنند. اگر نور کم باشد آن را تشخیص داده و آن را اصلاح کند.

فوکوس خودکار

از قابلیت های کاربردی وب کم های خوب این است که بشکل خودکار لنز را برای تشکیل یک تصویر دقیق منسجم بر روی تصویر گیرنده تنظیم می نماید. این آپشن در وب کم های ارزان و ضعیف یافت نمی شود. یعنی اینکه که لنز در این وب کم ها نمیتواند به طور خودکار تصویر را تنظیم کند و باید برای واضح شدن تصویرتان در فاصله ای مشخص از آن قرار داشته باشید. البته برخی مدل ها برای نشان دادن واضح سوژه محدوده ای خوبی را پوشش می دهند.

ویژگی لنز
ویژگی لنز

کدام میدان دید برای ما مناسب تر است؟

میدان دید، به منای پهنای نقطه ای است که وب کم می تواند ضبط کند که آن را با fov بر روی جعبه ها یا مشخصات وب کم ها مینویسند، نشان داده می شوند. هر چه زاویه یک لنز باز تر باشد میدان دید بزرگتری را پوشش می دهد. اگر بخواهیم بر اساس محصولات لوازم دیجیتال موجود میدان دید وب کم ها را دسته بندی کنیم به سه دسته ی زیر تقسیم می شوند:

زاویه لنز 60 درجه

زاویه لنز 60 درجه تنها برای افرادی کار آمد است که روبروی یک لپ تاپ یا کامپیوتر نشسته و کار می کنند.

زاویه لنز 78 درجه

میدان دید این زاویه را می توان اینطور بیان کرد که اگر تنها دو نفر در کنار هم روبروی این وب کم بشینند اندازه ی میدان دید این وب کم را مشخص می کنند

زاویه لنز 90 درجه

اگر شما یک مدرس یا مدیر هستید این نوع از وب کم ها برای شما  بسیار مناسب هستند زیرا شما میدان دیدی در حدود یک تخته سفید در کلاس یا میتوان اینطور بیان کرد که با اندازه افرادی است که دور یک میز نشسته اند.

معمولا نمای مطلوب برای وب کم ها برای پرتره 9:16 است ( 9 برای عرض و 16 برای طول ) اما برخی مدل ها این قابلیت را دارند که هم افقی هم عمودی تصاویر را با ابعاد 16:9 به نمایش در بیاوردند.

پرتره های عمودی برای استوری های فیس بوک و اینستاگرام مناسب هستند زیرا همانن بخش پرتره در گوشی ها هستند. اگر می خواهید آن وب کمی را تهیه کنید که واقعا بهترین باشد والبته کار آمد، توصیه می کنیم میزان میدان دید آن را بررسی نمایید.

فشرده سازی ویدیو

اگر بخواهید فایل های ویدیویی را برای دیگران بفرستید، به پهنای باند زیادی نیاز دارید، حال اگر سرعت اینترنت شما هم کم باشد، برای انتقال آن فایل دچار مشکل می شوید. برخی از وب کم ها این مشکل را برای شما حل کرده اند! فشرده سازی و رمز گذاری ویدیو ها راه حل این وب کم ها برای این امر هستند. با این روش این وب کم ها با پهنای باند خیلی کم هم تصاویر را به خوبی منتقل می کنند. رمز گذاری ویدیویی استاندارد که توسط بیشتر وب کم ها پشتیبانی می شود، H.264(AVC) است.

جلوه های ویژه

ممکن است گاهی شما نمی خواهید محیط اطراف ما در تماس های ویدیویی یا جلسات آنلاین به نمایش در آید در اینجا می توانید از وب کم هایی که قابلیت جلوه های بصری دارند استفاده کنید. بسیاری از وب کم ها از این قابلیت پشتیبانی می کنند و این عامل یکی از عوامل مهم در تشخیص بهترین وب کم بازار است.

جلوه های ویژه
جلوه های ویژه

میکروفون داخلی

بیشتر وب کم های گران قیمت دارای میکروفون استریو داخلی می باشند، زیرا این میکروفون باعث می شود صدا شما و محیط اطراف شما بسیار طبیعی تر و بهتر منتقل شود. بهترین وب کم های موجود این قابلیت را در خود دارند.

قابلیت کنترل وب کم بوسیله نرم افزار

بهترین وب کم های کامپیوتر و لپ تاپ از قابلیت نرم افزاری پشتیبانی می کنند. این ویژگی این امکان را به شما می دهد تا لنز ها را حرکت دهید و در زاویه دلخواه قرار دهید، یا میران روشنایی، کنتراست یا تمایز تصاویر ویا شدت رنگ ها را به دلخواه تنظیم کنید.

بهترین برند های وب کم

کمپانی های بسیار زیادی در زمینه وب کم فعالیت می کنند اما معروف ترین کمپانی ها، لاجیتک(Logitech) نکسی گو (NexiGo)، ریزر (Razer)، مایکروسافت (Microsoft)، انکر (Anker)، می باشند که محبوبیت بیشتری نسبت به رقبا دارند.

بهترین وب کم های موجود در بازار

وب کم و دوربین کنفرانس لاجیتک مدل connect conference cam

connect conference cam
connect conference cam

اگر دنبال بهترین وب کم موجود در بازار هستید این وب کم پاسخگوی نیاز شماست. این وب کم از برند قدرتمند لاجیتک و دارای امکانات وسیع و هیجان انگیزی است. ای وب کم (connect conference) همانطور که از اسمش پیداست مخصوص میز های کنفرانس 5 تا 6 نفره است. از قابلیت های این وب کم می توان به قابلیت میکروفون آن اشاره کرد که صدا را 360 درجه دریافت می کند. البته اگر شما به یک وب کم بسیار حرفه نیاز ندارید صبر کنید و تا انتها همراه ما باشید.

ویژگی ها
رزولوشن تصاویر 1080در1920 ( Full HD )
 حسگر تصویر cmos
 دارای میکروفون داخلی با قابلیت ( زوم )
زوم 4 برابری
دارای نمایشگر و نشانگر
وب کم و دوربین کنفرانس لاجیتک

وب کم لاجیتک مدل BRIO STREAM

مدل BRIO STREAM

وب کم لاجیتک با پورت USB 3.0 به دستگاه شما متصل می شود و مناسب کنفرانس و تماس های ویدیویی است.

رزولوشن فیلم در وب کم میان رده لاجیتک 1080 پیکسل با فریم ریت 60 در ثانیه می باشد البته این وب کم از رزولوشن 4K با سرعت 30 ریم بر ثانیه هم پشتیبانی می کند.

از سایر امکانات این وب کم می توان به عمق میدان خوب بین 65 تا 90 درجه و همچنین میکروفون داخلی خوب و ویژگی HDR فوکوس خودکار اشاره کرد که این وب کم را بسیار مرغوب وکاربردی می سازد.

ویژگی ها
رزولوشن حقیقی فیلم: 1080 و 2160 پیکسل
محدوده رزولوشن عکس: یک تا دو مگاپیکسل
سرعت فیلم برداری: 30 و 60
درگاه های ارتباطی: USB و 3.0 USB
پشتیبانی از HDR
مدل BRIO STREAM

وب کم مایکروسافت مدل LIFE CAM STUDIO

مدل LIFE CAM STUDIO

این وب کم از بهترین وب کم های مناسب لپ تاپ و کامپیوتر می باشد. مایکروسافت در این ابر وب کم قابلیت هایی همچون زوم دیجیتال چند مرحله ای و تکنولوژی CLEAR FRAME برای شفاف سازی جزئیات تصاویر، لنز شیشه ای با زاویه وسیع و تکنولويی TRUE COLOR  برای تصاویر روشن و شفاف و همچنین پشتیبانی از MICROSOFT LYNC و SKYPE FOR BUSINESS از نقاط قوت این محصول هیولا است.

ویژگی
رزولوشن عکس بین 2 تا 3
2. رزولوشن فیلم : FULL HD 1080P to HD 720P
میدان دید لنز70 تا 90 درجه ای
فوکوس خودکار از فاصله 10 سانتی متری تا 10 متر
مقدار چرخش ( Tilt ): 360 درجه
نوع حسگر تصویر: Cmos
دارای 3 مرحله زوم دیجیتال      
مدل LIFE CAM STUDIO

وب کم ریز مدل kiyo pro

وب کن ریزر در مدل kiyi pro  بدلیل بکار رفتین تکنولوژی starvis می تواند میران روشنایی را تشخیص داده و بر اساس آن خودش را تنظیم کند.این وب کم از حسگر Cmos  که بسیار بزرگ و حساس است بهره می برد.تیپ این حسگر1/2.8 است.

ویژگی ها
رزولوشن فیلم و عکس: 1080
میکروفون داخلی
لنز wide با قابلیت تغییر
سرعت فیلمبرداری: 60
میدان دید لنز ها:70 تا 90
  وب کم ریز مدل kiyo pro

وب کم c290 hd pro از برند لاجیتک

ویژگی ها
رزولوشن حقیقی عکس: 3 تا 5 مگا پیکسل
رزولوشن برای فیلم: 1080 در 1920 Full HD
میدان دید 60 تا 90 درجه ای لنز ها
میکروفون های استریو داخلی با قابلیت حذف نویز
تشخیص چهره حرکت
تصحیح خودکار نور
وب کم c290 hd pro

وب کم KIYO STREAMING از برند استریمینگ ریزر

این وب کم پرفروش ترین وب کم از این برند یعنی ریزر است. این وب کم مناسب تماس های تصویری ویدئو کنفرانس و حتی استریم بازی می باشد. بدلیل رینگ لایتی که دور دوربین بسیار خوب این وب کم قرارا داده شده، نور پردازی ملایمی دارد و می تواند سایه های ایجاد شده را کاهش دهد و یک تصویر عالی را به شما تحویل دهد.

ویژگی ها
رزولوشن برای فیلمبرداری: 720P HD تا 1080 FULL HD
رزولوشن  برای عکس: 3 تا 5 مگا پیکسل
لنز های شیشه ای
میدان دید 70 تا 90 درجه ای
میکروفون داخلی دارای امکان حذف نویز
فوکوس خودکار
پشتیبانی از فناوری HDR
چرخش 360 درجه
اتصال به لپ تاپ و کامپیوتر
وب کم KIYO STREAMING

وب کم لاجیتک مدل C930E HD

ویژگی ها
رزولوشن فیلمبرداری: 1080 در 1920 پیکسل
رزولوشن عکسبرداری: 3 مگاپیکسل
لنز کارل زایس CARL ZEISS
میدان دید لنز 90 درجه ای
میکروفون های استوریو
پشتیبانی از RIGHT LIGHT2 برای بهبود کیفیت تصاویر
مدل C930E HD

وب کم Pk 910h از برند ای فورتک

ویژگی ها
رزولوشن فیلمبرداری: Full HD
رزولوشن عکسبرداری: 16 مگاپیکسل
میدان دید 60 درجه ای لنز
حسگر ccd برای تصاویر
وب کم Pk 910 h

وب کم HD3000 Truecolor از برند مایکروسافت

یک از پرفروش ترین وب کم های مایکروسافت در بازار بی شک مدل hd 3000 می باشد. گاهی اوقات شما دنبال بهترین وب کم موجود در بازار هستید اما نمی خواهید خیلی هزینه کنید، این مدل گزینه خوبی است. مایکروسافت در این مدل از تکنولوژی Truecolor ومیکروفون داخلی چند جهتی و همچنین قابلیت لغو نویز بهره می برد. تصویر hd  این وب کم کاربردی، نقطه قوت دیگر برای این مدل از وب کم است.

ویژگی ها
کیفیت فیلم: VGA و HD 720P
رزولوشن عکس: تا 5 مگاپیکسل
میدان دید 180 درجه ای برای لنز
میکروفون داخلی
حسگر CMOS برای تصاویر
وب کم HD3000 Truecolor

وب کم ام اس آی مدل PRO-CAM

می توان گفت این محصول بهترین وب کم بازار در این محدوده قیمت می باشد.

ویژگی ها
رزولوشن فیلمبرداری: 1080 Full HD
رزولوشن عکسبرداری: تا دو مگا پیکسل
میدان دید 70 تا 90 درجه ای لنز
میکروفون ( Dual Microphone )
حسگر: CMOS
تنظیم اتوماتیک نور و میزان آن
مدل PRO-CAM

وب کم مدل C270 HD از برند لاجیتک

ویژگی ها
رزولوشن فیلمبرداری: 720 در1280 پیکسل
رزولوشن عکسبرداری: 3 مگاپیکسل
میکروفون با قابلیت حذف نویز
فوکوس ثابت
سنسور تشخیص هوشمند نور
قابلیت اتصل به LCD CTR و نوت بوک ها
مدل C270 HD

سوالات متداول

  • چگونه بهترین  وب کم را برگزینیم؟

برای گزینش بهترین وب کم برای لپ تاپ و کامپیوتر، باید به مواردی همچون فریم ریت، وضوح تصاویر، درگاه های ارتباطی، نوع حسگر و لنز، میدان دید، کیفیت میکروفون و برخی نکات دیگر توجه کنید اما لازم است بدانید به شما برمیگردد که کدام وب کم برای شما مرغوب تر است.

  • بازه قیمت وب کم؟

وب کو های موجود در بازار ایران از بهترین تا معمولی ترین بین 500 هزار تومان تا 20 میلیون تومان است.

سخن پایانی

با تغییر قیمت های وب کم ها امکانات آنها نیز کم و یا زیاد می شود. برخی توانایی ضبط تصاویر بسیار عالی را دارند و برخی دیگر فقط می توانند در فواصل زمانی معین عکسبرداری کنند. معیار های شماست که بهترین وب کم برای لپ تاپ ، کامپیوتر و تجهیزات جانبی را مشخص می کنند در کل اگر خواستید یک وب کم خوب و کاربردی برای خودتان انتخاب کنید می توانید از بین محصولات بالا یکی را انتخاب کنید. امیدواریم تا به حال تصمیم گرفته باشید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا